Cro-Mags @ Grenswerk, foto Leon Vrijdag

Cro-Mags @ Grenswerk, foto Leon Vrijdag

Cro-Mags is zo’n band die uit duizenden te herkennen is en waarschijnlijk net zo’n aantal bands beïnvloed heeft. Daarnaast staat eerste album ‘The Age of Quarrel’ voor altijd hoog op de lijsten van belangrijkste hardcorealbums ooit. Zanger / bassist Harley Flanagan is er in alle roerige tijden bij geweest. Die geschiedenis houdt de internetgemoederen nog steeds bezig, blijkt uit een tocht langs de digitale velden. Cro-Mags trekt zich daar niks van aan maar stormt juist onstuitbaar door Europa om het debuut uit 1986 te eren afwisselend op festivals en clubshows. Metalcore-machine Trenchwar steekt het lont aan deze avond in een lekker gevuld Grenswerk.

Tekst: Martijn Welzen / Fotografie:

TRENCHWAR
Met een show op South of Heaven nog geen week eerder en het album ‘Overlords of Cold’ op de planning voor het najaar zet de ongebreidelde groei van het Zuid-Limburgse Trenchwar door als een paddestoelwolk aan het einde van de beschaving. Als een niet te stoppen oorlogsmachine blijven ze nooit lang in de loopgraven, maar stomen ze op onder zware rook wanneer een volgende salvo dikke riffs daarom vraagt. Zanger Ché slaakt enkele commanderende uithalen, als een bevelvoerder op het slagveld waarna met een “kom get noar veure” op z’n Limburgs de vlammenwerper vol op de set gaat. Hardcore onder een zware, bijtijds sombere metal-deken waar de snellere nummers net wat smakelijker zijn dan de rest. De wereld staat in brand en Trenchwar zijn meesters in het verslaan van de waanzin. Waarschijnlijk allemaal iets te metal voor de aanwezigen, maar de ervaring van met name Ché houdt de energie op peil en maakt indruk.

Cro-Mags @ Grenswerk, foto Leon Vrijdag

Cro-Mags @ Grenswerk, foto Leon Vrijdag

CRO-MAGS
Dat de plaat al 40 jaar oud is, blijkt reden voor een tour onder de naam ‘The Age of Quarrel 40th Anniversary Tour’. Dan komt als eerste de vraag boven drijven in Grenswerk; gaat het debuut uit 1986 integraal gespeeld worden? ‘We Gotta Know’ schiet met scherp na een stevige “move up, motherfuckers” van Flanagan. ‘Wired for Chaos’ een gloednieuwe track doorbreekt al direct de lijn. De set die volgt is een mooie mix van oud en héél oud, met wel een nadruk op ‘The Age…’ en ingebed in een topgeluid. De frontman heeft een directe manier van communiceren waar zijn New Yorkse achtergrond duidelijk naar voren komt. Hij vraagt om een joint, wil niet dat mensen komen wortelschieten op het podium en verwijst naar zijn gezonde fysiek met 59 jaar op geheel eigen wijze. Ook serieuze kanten laat hij doorschemeren, zoals bij de inleiding voor ‘World Peace’ en dat het met alle brandhaarden op de planeet nog steeds niet mogelijk is. Hij baalt, maar deze Cro-Mags kraker krijgt er wel meer kracht door.

Cro-Mags @ Grenswerk, foto Leon Vrijdag

Cro-Mags @ Grenswerk, foto Leon Vrijdag

Net als de venijnige uithaal naar Trump verderop in de set. Politieke onrust zorgt voor intensere hardcore. Sowieso is Flanagan beter bij stem en beweeglijker naarmate de set vordert. Zijn bovenlichaam zwiept wild heen en weer, hij rent over de breedte van het podium en zijn instrument krijgt een ware aframmeling. Waarbij nog vermeld mag worden dat de bas heerlijk swingend in de mix zit. De drie andere leden weten dat en nemen hun meer timide rol voor lief. We krijgen nog een korte uitleg waar de punkrock van New York in de jaren 80 overliep in wat nu hardcore heet. Maar uiteindelijk is alles rock n roll vertelt de levende legende, als de heren de meer melodieuze anthem ‘My Life’, over de bühne blazen. Een song die we ook kennen van Flanagan’s andere band White Devil. ‘

Hard Times’, hoe toepasselijk, eindigt de reguliere set met zoveel kracht dat de inspanningen van het uur ervoor niet lijken te bestaan. Een drieluik als toegift volgt met onder andere ‘Don’t Tread On Me’ dat volgens de band de blauwdruk is van iedere Cro-Mags song ooit geschreven. We worden gelijk al uitgenodigd om volgend jaar Harley’s 60ste verjaardag te vieren. Het is vooral een hoog energetische, krachtige optreden waar het lijkt alsof de jaren inderdaad niet tellen. “Als oud worden vervelend voor je is, doe je het fout”, is Flanagan’s prachtige uitleg. Dat hij nog jaren mag doorgaan!

Cro-Mags @ Grenswerk, foto Leon Vrijdag

Cro-Mags @ Grenswerk, foto Leon Vrijdag

Cro-Mags @ Grenswerk, foto Leon Vrijdag



Deel dit artikel