

Apex Ten in 2023 op de Desertfest-zondag. Foto Roy Wolters
NMTH blikt vooruit naar Desertfest Belgium 2026, de driedaagse hoogmis van riffs en duisternis die voor deze editie naar Luik is verhuisd. De officieuze hoofdstad van de Ardennen ligt slechts 20 km. van de Nederlandse grens, maar door de heuvelachtige omgeving en de Franse taal voelt dit deel van Wallonië nadrukkelijk buitenlands aan. Desertfest vindt plaats van vrijdag 16 tot en met zondag 18 oktober in podium OM in Seraing, even buiten Luik.
Om een idee te krijgen wat we kunnen verwachten, nemen we contact op met twee Luikse bands, die beide op vrijdag aantreden in OM. Eerder las je al het interview met Wyatt E., vandaag is het woord aan Apex Ten. Het Luikse stonerpsychtrio pakt op laatste album ‘Atom’ net wat pittiger door, zeker in vergelijking met de meer zweverige voorganger ‘Aashray’. Apex Ten opent morgen Desertfest om 18.00 uur vanaf de Canyon Stage. Maar eerst willen we van de Walen van alles weten over hun sound, de studio in de Ardennen, de heavy muziekscene in Luik en Wallonië en uiteraard ook ‘wat we in godesnaam moeten, nu we geen Antwerpse Bollekes kunnen drinken’?!
Spoiler: Apex Ten laat weten ook nieuw en heavier werk te gaan spelen. Hell yeah!
Door Ingmar Griffioen
De eerste keer dat we jullie zagen was nota bene op Desertfest 2023 in Antwerpen, toen jullie al het tweede album ‘Aashray’ hadden uitgebracht. We merkten toen een ontwikkeling op qua (toegevoegde) zang, productie, maar ik denk dat dat album ook ging over invloeden en instrumenten uit andere niet-Westerse culturen?
Op ‘Aashray’ improviseerden we met verschillende instrumenten, zoals een Tibetaanse zangkom, synthesizer en Caracas, terwijl we probeerden enkele van de klanken en sfeer van de sitar en Indiase muziek te recreëren via de gitaren. De zang werd later in de postproductie toegevoegd als extra laag aan de compositie.
Ik denk dat er veel te leren valt van de Indiase muziekcultuur, en we kunnen niet anders dan concluderen dat die perfect past bij onze muzikale filosofie.
Hoe is Apex Ten sindsdien als band gegroeid? Wat waren de belangrijkste invloeden en stappen?
Als band proberen we altijd een open houding te behouden voor compositie en voor muziek die van buiten onze comfortzone komt. We hebben alle drie een zeer eclectische smaak en slagen erin deze verschillende invloeden te combineren in onze eigen stijl.
Improvisatie is nog steeds onze belangrijkste manier van componeren, maar we nemen nu meer tijd om te werken aan de details, arrangementen en de algehele progressie van elk stuk.
In 2025 brachten jullie je derde studioalbum ‘Atom’ uit, dat wederom in een studio in de Ardennen werd opgenomen. Beïnvloeden Sprimont en de Koko Studio het geluid van Apex Ten; was het een geval van ‘Never change a winning team’?
De studio is erg comfortabel en we hebben een geweldige relatie met de geluidstechnicus, Laurent Eyen. Dat hielp ons zeker om ons vrij te voelen om te experimenteren en te componeren zonder beperkingen. De kleine pauzes die we in de achtertuin namen, met uitzicht op het bos, hielpen ons ook om onze gedachten leeg te maken.

Apex Ten in 2023 op Desertfest in Trix. Foto Roy Wolters
Voor het volgende album zullen we echter ergens anders werken. We vinden het belangrijk om met verschillende mensen samen te werken en onze studio-ervaring te verbreden.
Het was ook jullie eerste release op het Tonzonen Records-label. Heeft dat je aanpak, bereik of mogelijkheden veranderd?
Het releasen van het album via een label stelde ons in staat het op een professionelere manier aan te pakken en gaf ons meer zichtbaarheid. We kregen ook bredere distributie in Duitsland, wat geen kleinigheid is!
Wat zullen de verschillen voor ons zijn, als bezoekers van Desertfest 2023, wanneer we jullie vrijdag op het Canyon-podium zien? Wat kunnen we verwachten?
Wel, eerlijk gezegd zijn we luider geworden als het gaat om de breakdowns en energie, maar ook preciezer. De eerste editie van Desertfest was voor ons een startpunt om op een groter podium te spelen, maar sindsdien hebben we veel ervaring opgedaan. We brengen nu meer kracht en emotie naar het publiek. We zullen ook wat nieuwe nummers spelen die zwaarder zijn dan alles wat we eerder hebben uitgebracht.
Aangezien de band uit de stad Luik komt, hoopten we voor ons eerste bezoek aan OM op wat insider tips. We hoorden ook positieve dingen over de muziekscene in Luik.
Nou, de heavy muziekscene in Luik is niet zo ontwikkeld als die in Nederland. Er zijn enkele zalen, zoals La Zone en Le Kultura, die zware muziek ondersteunen en promoten, maar er zijn niet zoveel mogelijkheden als aan de andere kant van de grens.
Hoe speciaal is het voor jullie om een heavy festival in jullie thuisstad te mogen openen?
We hopen in de toekomst meer festivals te zien die aan dit soort muziek gewijd zijn. Op een festival spelen in onze geboortestad voelt als een echt voorrecht. En we gaan echt alles geven wat we hebben, zoals altijd.
Is de heavy scene in Luik en Wallonië zo anders dan die in Antwerpen en Vlaanderen? En heeft de nabijheid van Duitsland en Nederland enige invloed?
Ja, het Franstalige deel van België is meer beïnvloed door de Franse cultuur, terwijl het Nederlandstalige deel meer beïnvloed is door de Angelsaksische, Germaanse en Nederlandse cultuur. Dat voel je zeker als het om muziek gaat. We hebben ook de indruk dat er in het Vlaamse deel van het land veel meer plekken zijn om te spelen.
De locatie van OM ligt niet precies in de stad Luik, maar in Seraing, enkele kilometers naar het zuiden. Wat kun je ons vertellen over Seraing en de omgeving?
Vroeger was Seraing de thuisbasis van een grote staalindustrie, die nu bijna volledig is stopgezet. Het OM ligt precies in het midden van al die geschiedenis, midden in een postindustriële omgeving.
Wat is het lokale alternatief voor het drinken van Bollekes? Welke typische Luikse dranken raad je ons aan?
Haha, we drinken eigenlijk geen Bollekes in Luik! We zijn meer van Tripel Karmeliet en sterkere bieren zoals Delirium, Barbar en Chouffe. Ik zou jullie zeker aanraden die te proberen als jullie plezier willen hebben!
Tot slot, ben je al in OM geweest? Hoe is het in OM?
De locatie is geweldig: nieuw en het geluidssysteem is van topkwaliteit. Het wordt een geweldige show en we kunnen niet wachten om daar te spelen!
Apex Ten speelt vrijdag 16 oktober op Desertfest Liège, van 18.00 tot 18.50 uur op de Canyon Stage. Lees ook het interview met stadgenoten Wyatt E..


Nog geen reacties!
Er zijn nog geen reacties geplaatst.